Відновлення КЛК в Україні

Четвертим періодом існування КЛК є відновлення його діяльності в Україні.

У 1960-80-х роках у Галичині існували різні українські товариства приватних осіб, що були об'єднані спільною симпатією до лещетарського спорту. Із хвилею національного піднесення від середини 1980-х років у Львові відбулося тісніше згуртування окремих молодіжних і студентських товариств, які культивували спорт - лещета, мандрівки, велосипед, теніс, каяки та ін., під гаслами розвитку національної культури і спорту на противагу офіційному заполітизованому совєтському спорту. Місцем зустрічі цих товариств крім Львова було Славське. Щорічні лещетарювання на початку травня на схилах г.Близниця (1880 м) та полонині Драгобрат (околиці Ясині Рахівського району Закарпатської області) стали довершальним стимулом до об'єднання у спільному товаристві.

Травневі лещетарювання на схилах г.Близниця. 1988-89рр.
Травневі лещетарювання на схилах г.Близниця. 1988-89рр.

Поштовхом також став віднайдений у родині Рожанківських статут КЛК. Восени 1989 р. ініціативна група у складі 14 осіб обговорила важливі організаційні питання і скликала 12.09.1989 р. Установчі збори КЛК-Львів на Фізичному факультеті університету. Головою КЛК(Л) обрано архітектора Ореста Антонюка. Зареєстроване нове товариство у державних установах як "Карпатський лещетарський клуб". Від початків, КЛК(Л) є активною громадською організацією, яка окрім спортивних акцій бере участь у суспільному житті: 22.01.1990 р. — участь у живому ланцюзі у день святкування Злуки УНР-ЗУНР; 03-04.1990 р. агітація до виборів на Скільщині та Львові; упорядження поховань жертв репресій у Славську; влітку 1990 р. участь у пошуковій акції "Забуті могили" у гірських і передгірських районах Галичини, а також на Київщині, Чернігівщині та Сумщині, участь у Різдвяних вертепах і т.д. Від 1991 р. КЛК (Л) проводить щорічні Всеукраїнські змагання, у яких беруть участь крім членів клубу гості з Києва, Закарпаття, а також із закордону. КЛК (Л) має філії у Славську та Стрию.

У 1990 р. відбулося несподіване "відкриття" для КЛК-Львів існуючого за океаном КЛК у Нью-Йорку. З того часу підтримуються контакти між обома гілками одного товариства у вигляді участі у змаганнях в Україні Юрія Попеля з Нью-Йорка (1991 р.), Петра Кобзяра та Юрія Вижницького (1992); підтримки у проведенні та організації змагань в Україні. Велику допомогу у проведенні змагань надає Северин Палидович (Ерко). Справжнім символом КЛК став, нині вже покійний, Борис Николин - член клюбу від передвоєнного часу. Серед старшого покоління КЛК (Л) слід назвати також Ореста Дубиняка - відомого тренера лещетарства та інструктора, знаного у Карпатах та на Кавказі, і який виступає суддею на змаганнях КЛК в Україні.

В останні роки діяльність КЛК (Л) реалізовується в головних напрямках: проведення щорічних лещетарських змагань (слалом і слалом-гігант), проведення дитячих змагань та забави для дітей, спільні з Пластом табори з лещетарського вишколу. Багато членів Клубу регулярно лещетарюють, також здійснюють мандрівки невеликими групами по Українських Карпатах.

Текст підготував Юрко Рочняк.